Pisarz i wykładowca Robert Ostaszewski
Tekst Moniki PryliÅ„skiej Improwizować należy wedÅ‚ug planu jest krótkÄ…, wspóÅ‚czesnÄ… powieÅ›ciÄ… obyczajowo-psychologicznÄ…, w której autorka rozwija dwa gÅ‚ówne tematy, jeden maÅ‚o obecny w rodzimej prozie, czyli dotyczÄ…cy szeroko pojÄ™tej branży turystycznej, drugi zaÅ› wykorzystywany przez prozaików bardzo czÄ™sto, czyli problem pokomplikowanych ukÅ‚adów rodzinnych czy – dokÅ‚adniej – toksycznych zwiÄ…zków rodzinnych. Połączenie tych dwóch sfer tematycznych wzajemnie je wzmocniÅ‚o, sprawiajÄ…c, że powstaÅ‚ tekst oryginalny i – by tak rzec – Å›wieży.
FabuÅ‚a książki ma strukturÄ™ dwuwÄ…tkowÄ…. Na jeden z nich skÅ‚adajÄ… siÄ™ historie Jadwigi, gÅ‚ównej bohaterki powieÅ›ci, która jest przewodniczkÄ… turystycznÄ… specjalizujÄ…cÄ… siÄ™ w oprowadzaniu wycieczek i turystów indywidualnych po Krakowie, przybliżajÄ…ce co bardziej malowniczych, oryginalnych bÄ…dź zapadajÄ…cych w pamięć turystów, z którymi dane byÅ‚o bohaterce siÄ™ spotkać. Część z nich ma charakter humorystyczny albo wrÄ™cz groteskowy i ukazuje wszelkiej maÅ›ci turystów-dziwaków (Turysta technologiczny czy Turystka mimoza). Ukazywani sÄ… również ludzie, z którymi Jadwiga bardzo szybko Å‚apie dobry kontakt i którzy stajÄ… siÄ™ ważnymi ludźmi w jej życiu (na przykÅ‚ad rozdziaÅ‚ Turysta przyjaciel). W drugim wÄ…tku PryliÅ„ska ukazuje perypetie rodzinne bohaterki. Jadwiga ma męża i małą córkÄ™, próbuje jak najlepiej łączyć pracÄ™, która jest jej życiowÄ… pasjÄ…, z prozaicznymi obowiÄ…zkami matki i żony. Z czasem czuje coraz wiÄ™kszÄ… opresyjność relacji rodzinnych, w które jest uwikÅ‚ana. Nie chce realizować tradycyjnego modelu rodziny, coraz bardziej burzy siÄ™ przeciwko schematycznym rolom kobiety-matki oraz kobiety-żony, które wbrew woli bohaterki próbuje narzucić jej dominujÄ…ca matka. Jadwiga z biegiem czasu coraz bardziej dusi siÄ™ w rodzinnym ukÅ‚adzie, czuje, że traci samÄ… siebie, stajÄ…c siÄ™ kobietÄ…, jakÄ… nigdy być nie chciaÅ‚a. Co zmusza jÄ… do podjÄ™cia trudnej decyzji: być sobÄ…, czy zatracić siebie, by wywiÄ…zywać siÄ™ z narzuconych jej obowiÄ…zków. Bardzo ciekawie wyglÄ…da w powieÅ›cie PryliÅ„skiej kontrast miÄ™dzy naturÄ… relacji interpersonalnych Jadwigi w obu, równolegle prowadzonych wÄ…tkach. Jako przewodniczka bohaterka jest przebojowa i asertywna, jednak w zderzeniu z opresyjnoÅ›ciÄ… tradycyjnej rodziny staje siÄ™ sÅ‚aba, niepewna i w gruncie rzeczy bezradna. Takie ustawienie gÅ‚ównej bohaterki Improwizacji wedÅ‚ug planu sprawia, że jej portret psychologiczny jest pogłębiony i zwyczajnie ciekawy.
Wbrew pozorom tworzenie prozy obyczajowo-psychologicznej nie jest Å‚atwe, ponieważ trudno jest autorowi wyÅ‚amać siÄ™ z mocno utrwalonych w obecnie tworzonej prozie schematów tego podgatunku powieÅ›ciowego. PryliÅ„skiej bez wÄ…tpienia ta sztuka siÄ™ udaÅ‚a. Autorka ma dużą umiejÄ™tność przekÅ‚adania emocji i przemyÅ›leÅ„ bohaterki na plastyczne, przekonujÄ…ce sceny. PÅ‚ynne prowadzenie dialogów – naturalnych i wyzbytych zbytniego gadulstwa - sprawia, że kolejne sceny przykuwajÄ… uwagÄ™ czytelnika. Przy tym PryliÅ„ska unika, nawet piszÄ…c o tak już mocno ogranym w prozie temacie jak toksyczne relacje rodzinne, oczywistoÅ›ci i wyrazistych klisz tak w konstrukcji poszczególnych bohaterów, jak i w przedstawianiu ich losów. Warta podkreÅ›lenia jest też zmienność trybu narracji w powieÅ›ci PryliÅ„skiej, która w wÄ…tku „turystyczny” oparta jest przede wszystkim na dialogach, zaÅ› w wÄ…tku „rodzinnym” – ciÄ…gach stopniowo wprowadzanych retrospekcji. Åšwiadczy to o sporych już umiejÄ™tnoÅ›ciach pisarskich autorki.
​
(Fragment recenzji promotorskiej SLA)